شماره :
208
سه شنبه 1401/06/8 03:11

فین‌تک (FinTech) چیست؟

FinTech
fintech اصطلاحی است که برای توصیف فناوری مالی استفاده می‌شود. هر نوع فناوری در خدمات مالی – از مشاغل گرفته تا مصرف کنندگان را شامل می‌شود. 

فین‌تک یا فناوری مالی چیست؟
fintech اصطلاحی است که برای توصیف فناوری مالی استفاده می‌شود. هر نوع فناوری در خدمات مالی – از مشاغل گرفته تا مصرف کنندگان را شامل می‌شود. در حقیقت در اینجا شرکتی توصیف می‌شود که خدمات مالی را از طریق نرم افزار یا فناوری دیگر ارائه می‌دهد و از برنامه‌های پرداخت تلفن همراه گرفته تا رمز ارز را شامل می‌شود.

به طور کلی، هر شرکتی که از اینترنت، دستگاه‌های تلفن همراه، فناوری نرم افزار یا خدمات ابری برای انجام یا اتصال به خدمات مالی استفاده می‌کند، شامل این حوزه می‌شود. بسیاری از محصولات حوزه برای سهولت ارتباط اقتصادی مصرف کنندگان طراحی شده‌اند. البته این اصطلاح برای فناوری‌های تجارت به تجارت نیز به کار می‌رود. 

البته باید در نظر داشت که شاید نمی‌دانیم که فین‌تک چیست؟ اما این اصطلاح آنقدرها هم اصطلاح جدیدی نیست و سال‌هاست که با آن آشنا هستیم؛ به عنوان مثال، دستگاه‌های عابر بانک به عنوان نشانه‌های اولیه ظهور فین‌تک شناخته می‌شوند. اما فین‌تک توانسته در سال‌های اخیر به خوبی راه جداگانه‌ای برای خود ایجاد کرده و به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برسد. این روزها می‌توان خدمات گسترده‌ای را از این حوزه دریافت کرد که از جمله این خدمات می‌توان به مدیریت حساب‌ها، سهام تجاری، پرداخت هزینه‌ها و فاکتورها و مدیریت بیمه اشاره کرد.

در حقیقت به مدد فینتک نحوه دسترسی مصرف کنندگان به امور مالی آنها دستخوش تغییر شده و این تغییرات در یک سال گذشته و با وجود پاندمی کرونا، سرعت بیشتری نیز به خود گرفته است. شاید حتی بتوان گفت که کرونا باعث شد بیش از پیش بخواهیم بدانیم که فین‏‌تک چیست ؟ چگونه در موقعیت‌های اینچنینی به ما کمک می‌کند. حوزه مالی از حوزه‌هایی است که چندان روی خوش به تغییرات نشان نمی‌دهد و به همین دلیل، می‌توان این فناوری را تهدیدی برای بانک‌ها و موسسات مالی سنتی دانست. طبق داده‌های سال ۲۰۱۶ افراد بین یک تا سه برنامه برای مدیریت امور مالی خود استفاده می‌کردند و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری در این صنعت در حال افزایش چشمگیری است.

بسترهای سرمایه‌گذاری گسترده
به مدد فین‌تک، این روزها پلتفرم‌هایی وجود دارد که به کاربر اجازه می‌دهد از طریق اینترنت مبالغ متنوعی را ارسال یا دریافت کنند و همچنین می‌توان پول را در همین پلتفرم‌ها ذخیره کرد. امروزه برای راه‌اندازی یک کسب و کار دیگر نیازی به مراجعه حضوری به یک بانک سنتی برای دریافت وام نیست. بلکه به واسطه فین‌تک می‌توان برای پشتیبانی از پروژه، مستقیما به سراغ سرمایه‌گذاران رفت. 

بلاکچین و رمز ارز
رمز ارز و بلاکچین مشهوترین کاربردهای این فین‌تک هستند. صرافی‌های رمزارز کاربران را برای خرید و فروش ارزهایی مانند بیت کوین به یکدیگر پیوند می‌دهند. در کنار این خدمات، سرویس‌های بلاکچین با نگه داشتن داده‌های اصلی در بلاکچین، به کاهش کلاهبرداری کمک می‌کنند. گرچه استفاده از رمز ارزها و حتی بلاکچین ممکن است تا حدودی بحث برانگیز باشد اما قطعا در سال‌های اخیر نقش بسیار مهمی در دنیای سرمایه‌گذاری بازی کرده‌اند.

پرداخت‌های تلفن همراه
شاید ساده‌ترین مثال برای دانستن اینکه فینتک چیست، پرداخت موابایلی باشد که عادتری‌ترین برخورد ما با فین‌تک به حساب می‌آید. به نظر می‌رسد که همه افراد دارای تلفن هوشمند از نوعی پرداخت تلفن همراه استفاده می‌کنند. طبق داده‌های استاتیستا، بازار جهانی پرداخت موبایلی در سال ۲۰۱۹ از مرز یک تریلیون دلار عبور کرده است. در حقیقت، ظهور فینتک باعث ارائه خدماتی شده که به کاربران اجازه می‌دهد تا نقل و انتقالات مالی خود را از طریق اینترنت و گوشی‌های هوشمند انجام بدهند. این سرمایه‌گذاری آنقدر وسوسه بر انگیز بوده که شرکت‌هایی همچون اپل و علی بابا نیز اپلیکیشن‌های پرداخت خود را به بازار عرضه کرده‌اند.

بیمه
شاید عجیب به نظر بیاید اما حتی با بیمه هم می‌توانیم دریابیم که فین‌تک چیست! در حقیقت فینتک در این سال‌ها صنعت بیمه را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. اینشورتک موارد متنوعی را پوشش می‌دهد، از بیمه اتومبیل گرفته تا بیمه خانه و محافظت از داده‌ها.

مشاوره مالی و سهامداری
متخصصان با ابداع الگوریتم‌های تحلیلگر حوزه‌های سرمایه‌گذاری و بورس‌های سهام، در حال تسخیر این منطقه نیز هستند. اکنون سرمایه‌گذاران در تلفن همراه خود یک مشاور دارند که بر اساس داده‌های موجود در بازار بهترین فعالیت‌های مالی را به آنها پیشنهاد می‌دهد. طبق گفته فعالان این حوزه، این مشاورها در تمام طول شبانه روز در حال دریافت داده‌های بازارها و تجزیه و تحلیل آنها بوده و استفاده از آنها باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها و ریسک‌ها می‌شوند.

شاید یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین نوآوری‌ها در این فضا، توسعه برنامه‌های معاملات سهام باشد. تا پیش از این سرمایه‌گذاران مجبور بودند برای انجام معاملات خود به بورس اوراق بهادار مراجعه کنند اما اکنون می‌توانند سهام را با ضربه انگشت روی دستگاه تلفن همراه خود بخرند و بفروشند.

برنامه‌های بودجه‌بندی
یکی از رایج‌ترین کاربردهای این فناوری در سال‌های اخیر، برنامه‌های بودجه‌بندی برای مصرف کنندگان است که طی سال‌های گذشته به محبوبیت چشمگیری دست پیدا کرده‌اند. دریافت گزارش‌های مالی به کاربر کمک می‌کند درآمد، پرداخت‌های ماهانه، هزینه‌ها و موارد دیگر را مدیریت کنند، آن هم صرفا با دستگاه تلفن همراه خود. 

کاربران فین‌تک چه کسانی هستند؟
حال که می‌دانیم فینتک چیست، می‌توانیم شناخت بهتری از کاربران این حوزه به دست بیاوریم. در حقیقت همه ما کاربر فینتک هستم و احتمالا هرکدام از ما یکی دو مورد از این برنامه‌های کاربردی را در تلفن همراه خود داریم و دست کم هفته‌ای یک بار سر و کارمان به آنها می‌افتد. اما کاربران عمده و بزرگ آن چه کسانی هستند و چطور از این حوزه استفاده می‌کنند؟ 

B2B (تجارت به تجارت)
پیش از این توسعه، مشاغل برای دریافت وام و تأمین مالی به بانک ها می‌رفتند. اما با ظهور fintech آنها می‌توانند به راحتی و از طریق فناوری موبایل وام، تأمین مالی و سایر خدمات مالی را دریافت کنند.

علاوه بر این، سیستم عامل‌های مبتنی بر ابر و حتی خدمات مدیریت ارتباط با مشتری وجود دارد و خدماتی را فراهم می‌کند که به شرکت‌ها این امکان می‌دهد تا با داده‌های مالی تعامل داشته و به بهبود خدمات خود کمک کنند.

B2C (تجارت به مشتری)
مسلما برنامه‌های زیادی در این حوزه وجود دارد که برای کسب و کارهای کاربردی هستند. برنامه‌های پرداخت نقدی مانند اپل پی به مشتریان امکان انتقال پول از طریق اینترنت یا تلفن همراه را می‌دهند و برنامه‌های بودجه‌بندی نیز به مشتریان این امکان را می‌دهند تا امور مالی و هزینه‌های خود را مدیریت کنند.

بیشترین تلاش‌های صنعت بانکداری در این زمینه، در برنامه‌هایی مانند وام و خدمات پرداخت خلاصه می‌شد.

آیا امنیت هست؟
اگر صادقانه بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم باید بگوییم که هرگز امنیت صد در صدی در اینترنت وجود ندارد. اما باید به این نکته نیز اذعان داشت که با وجود احتمال تصادفات جاده‌ای، ما انسان‌ها همچنان از خودروها استفاده می‌کنیم! پس نمی‌توان امنیت آن را کاملا رد یا تایید کرد. اما از سوی دیگر این ویژگی را دارد که هر کاربر انتخاب می‌کند که چه میزان از اطلاعات خود را در اینترنت و برنامه‌های مالی قرار بدهد. شما می‌توانید صرفا چند عملیات بانکی ساده را انجام بدهید یا کاملا امور مالی خود را به برنامه‌های مالی بسپارید.

در انتظار چه آینده‌ای باشیم؟
بیش از یک سال از همه گیری کرونا گذشته که هنوز هم ادامه دارد و احتمالا سال جدید را نیز تحت تاثیر خود قرار بدهد. اتفاقی که باعث شده تمام پیش‌بینی‌های اقتصادی غلط از آب در بیایند. این فناوری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اکنون نگاه سخت‌تری برای سرمایه‌گذاری در حوزه های پر ریسک‌تر وجود دارد. اما خواه ناخواه اکنون بخشی از سیستم مالی و اقتصادی جهان شده و مسلما نه تنها زنده می‌ماند، بلکه به مسیر موفقیت نیز باز خواهد گشت، تنها ممکن است کمی زمان بیشتری ببرد.

به نقل از وب‌سایت: shanbemag.com

 

برچسب‌ها

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
Image CAPTCHA
کاراکترهایی که در تصویر می‌بینید را وارد نمایید.
X